Cejlonski cimet

Cejlonski cimet (lat. Cinnamomum verum) je začin koji se dobiva od unutrašnjosti kore nekoliko drveća koji pripadaju cinnamomum vrsti. Cimet je od davnina poznat kao prirodni lijek i imao je veću cijenu od zlata, uvožen je iz Egipta prije 4.000 godina, a spominje se i u Bibliji kao jedan od tri osnovna začina koje je Mojsije po Božijim uputama stavljao u dragocjeno ulje za pomazanje. Godišnje se u svijetu proizvede od 27,500 do 35.000 tona začina. Najveći proizvođač cimeta je Šri Lanka koja proizvodi skoro 90% cimeta za tržište.
Da bi se napravio cimet, mlade grane drveta se suše i guli im se unutrašni sloj kore. Cimet je odličan izvor ugljikohidrata, proteina i vlakana. Sadrži minerale kao što su magneziji, željezo, kalciji, pakar i cink, te vitamine C, B2, B6 i K. Bogat je fenolima i antioksidansima i savršen je za borbu protiv infekcija. Kineska medicina je cimet koristila za liječenje prehlade, slabosti, glavobolje i mučnine.
U Ayurvedi cejlonski cimet je prirodni lijek za dijabetičare i kod ljudi koji imaju probklema sa probavom. Naučna istraživanja su pokazala da pomaže u snižavanju šećera u krvi i preporučava se za konzumaciju osobama koji imaju dijabetes 1. i 2. tipa. Dokazano je da konzumiranje 6 grama cimeta dnevno smanjuje nivo triglicerija, LDL holesterola i glukoze u krvi. Cejlonski cimet štiti od alzheimerove bolesti i multiple skleroze kod koje zaustavlja progresiju bolesti.
Na našem tržištu je danas dostupno nekoliko vrsta cimeta, od kojih nije svaka vrsta dobra za zdravlje. Zbog niske cijene u marketima najčešće možete naći kineski cimet, koji ima visoki udio kumarina. Kumarin može štetno djelovati na bubrege i jetru. Cejlonski cimet je siguran za konzumaciju i možete ga koristiti svakodnevno u kolačima, slanim jelima, sosevima i kao čaj.