Metvica, menta ili nana

Bez obzira kako je neko zove, ova biljka je u narodu poznata kao izuzetno ljekovita, a jako je pogodna za pripremu čajeva te kao začin uz razna jela, pogotovo jela od mesa i divljači. Zbog svog ugodnog mirisa mentola nosi naziv menta. Metvica pripada porodici usnatica, kojoj pripadaju između ostalih i origano, majčina dušica, bosiljak, ruzmarin, lavanda i mnoge druge biljke.
Metvica je višegodišnja zeljasta biljka koja cvjeta od juna do augusta. Obično je visoka od 10 do 100 cm i ima uspravnu razgranatu stabljiku. Ona sadrži oko 1% eteričnog ulja čiji sastav čini 50-90% mentola i do 10% mentona. Osim toga sadrži i gorke materije, tanin i fermente.
Metvicino eterično ulje se u organizam unosi u vidu tableta i pastila, a tu su i kapi od metvice i mentina voda. Eterično ulje metvice pomaže u liječenju živaca osjetljivih na hladnoću. Vanjska upotreba ovog ulja pomaže kod truhljenja kože i otklanja glavobolju, dok unutrašnja upotreba djeluje na pojačanje izlučivanja žuči, smiruje grčeve u želucu i crijevima, postepeno otklanja nagon za povraćanjem i smiruje nervozne smetnje kao što je npr. lupanje srca. Pet kapi eteričnog ulja metvice nakapanih na kocku šećera, bombonu ili keks, djeluju protiv vrtoglavice, migrene, glavobolje i mučnine. Oblozi od nane će umiriti osipe i crvene oči.
Čaj od nane se vjerovatno nalazi u svakom domaćinstvu, a mnogi nisu niti svjesni koliko dobrobiti mogu imati od njega. Ipak, prilikom kupovine čaja treba obratiti pažnju na njegov sastav, a najbolji je organski ili onaj koji je napravljen od prirodno uzgojene metvice. Ukoliko niste u mogućnosti da kupite takav čaj, onda kupite neki bez aroma, mirisa i drugih dodataka, već tražite onaj na kojem piše sastav 100% metvica, menta ili nana. Ovaj čaj, osim što uspješno pomaže u liječenju prehlade, umirujuće djeluje na živce i jača ih, a u kombinaciji sa ruzmarinom i matičnjakom pojačava psihičku otpornost i liječi emotivnu nestabilnost.
Kada je u pitanju metvica u kuhinji, odnosno kao začin, ona također ima višestruku primjenu. Metvica se zbog svoje specifične arome dodaje sosovima i pudinzima, daje jelima svježinu, a naročito se to osjeti u supama, čorbama, pečenom mesu i jelima sa povrćem. Metvicom se može začiniti i mladi krompir, paradajz, mrkva i grašak, a najvažnija upotreba joj je za slatka jela i voćne salate. Ukoliko niste znali, metvica dodata mlijeku će spriječiti njegovo ukiseljavanje. Može se upotrebljavati svježa ili, što je još i bolje, osušena, jer tada do izražaja dolazi njena aroma. Sušena metvica se dodaje na početku kuhanja a svježa na sredini kuhanja.